عکاسی و ویرایش عکس
امروزه دوربین های عکاسی دیجیتال به راحتی و با قیمت‌ مناسب در اختیار مردم قرار دارند. گوشی های موبایل نیز معمولا دوربین های ساده ای دارند. به این ترتیب کاربران با این دوربین ها عکس های فراوانی می گیرند که عمدتا احتیاج به  مدیریت، ویرایش و تغییر دارد. معمولا با نرم افزارهایی که همراه دوربین عکاسی فروخته شده اند می توان این کارها را انجام داد. یکی از نرم‌افزارهای حرفه ای ویرایش عکس فوتوشاپ (Photoshop) است که برای کاربر عادی و غیرحرفه ای استفاده از آن دشوار است. در عوض برای کارهای ساده می توان از برنامه های خود سیستم عامل مانند Paint یا نرم افزارهای قابل دانلود به صورت رایگان مانند ImageJ  استفاده کرد. گوگل نیز نرم افزار پیکاسا (Picasa) را ارائه داده است که ابزار خوبی برای ذخیره سازی و همینطور ویرایش عکس هاست.

منظور از ویرایش یک فایل عکس معمولا دستکاری کنتراست، روشنایی، رنگ و همینطور اندازه و حجم آن عکس است. تغییر مشخصات دیداری عکس در سطح ابتدایی می تواند کاملا سلیقه‌ای باشد. اما در مورد اندازه ی عکس و همینطور حجم فایل مورد نظر باید بنابر نیاز تصمیم گرفت. این اندازه ها بستگی به آن دارند که عکس برای چه منظوری قرار است استفاده شود.

انواع فایل های تصویری
فایل های متفاوتی برای ذخیره سازی تصاویر وجود دارند که هر یک از روش خاصی برای فشرده سازی اطلاعات موجود در آن تصویر استفاده می کنند. در انواع مختلف این فایل ها ممکن است همه ی اطلاعات موجود در عکس حفظ شود یا از طرف دیگر با حذف بسیاری از اطلاعات تصویر بسیار بسیار فشرده و کم حجم شود. همانطور که انتظار می رود این موضوع تعادلی بین حجم و اندازه ی عکس و کیفیت آن برقرار می کند. بنابراین بسته به نیاز کاربر، می توان بین حجم و کیفیت برقرار کرد. به این ترتیب آنچه یک کاربر معمولی و غیرحرفه ای خوب است بداند رابطه ی انواع فایل با کیفیت و اندازه ی آنهاست. فایل های مختلف را می توان از روی پسوند آن فایل تشخیص داد.

  • فایل های PSD، TIF و BMP تقریبا اطلاعاتی از فایل را از بین نمی برند. معمولا توصیه می کنند که فایل اصلی بر روی کامپیوتر به صورت فایل PSD ذخیره شود.
  • فایل های JPG و GIF که می توان میزان فشرده سازی را در آنها بسته به نیاز تنظیم کرد. برای چاپ کردن عکس از حداقل فشرده سازی و حداکثر کیفیت و برای قرار دادن تصویر در اینترنت از حداکثر فشرده سازی و حداقل کیفیت استفاده ‌می شود.

آماده سازی برای ارسال یا آپلود
با توجه به اینکه انواع فایل های تصویری وجود دارند، کاربر باید قبل از فرستادن با ایمیل یا آپلود تصاویر در اینترنت عکس ها را به صورت مناسب درآورد. به این ترتیب که با تبدیل فایل های پر حجم به فایل های کم حجم به راحتی و با سرعت بیشتری بتواند عکس های خود را ایمیل کند یا به اشتراک بگذارد. به این ترتیب تبدیل فایل های پرحجم به فایل هایی از نوع JPG با اندازه و حجم کم راه حل مناسبی است. تبدیل نوع فایل و اندازه را بعد از ویرایش عکس در یکی از نرم افزارهای ویرایش عکس هنگام ذخیره سازی نهایی می توان انجام داد. هر چه میزان فشرده سازی بیشتر باشد فایل کم حجم تر ولی اطلاعات از دست رفته بیشتر خواهد بود. بنابراین باید توجه شود که در این بین کیفیت تصویری عکس در حد قابل قبولی باشد.

دریافت و ارسال عکس
عکس و تصویر نیز مانند هر فایل دیگری قابلیت دریافت و ارسال با ایمیل یا دانلود و آپلود از سایت های اینترنتی را دارد. بنابراین کاربر باید در مورد عکس نیز مانند دیگر فایل ها عمل کند. یعنی می تواند عکس ضمیمه ی یک ایمیل را دانلود کند یا عکس خود را همراه یک ایمیل به گیرنده بفرستد. در اکثر سرویس های ایمیل مانند جیمیل یا یاهومیل می توان عکس ضمیمه شده به ایمیل را به صورت خیلی کوچک (thumbnail) در پایین ایمیل مشاهده کرد. با کمک این امکان کاربر می تواند از بین عکس های ضمیمه شده به ایمیل، آنهایی را که دوست دارد دانلود کند.

استفاده از نرم‌افزار زیپ برای فرستادن عکس کاربرد بیشتری دارد. کاربر معمولا علاقه دارد یک آلبوم شامل چندین عکس را به دوستانش بفرستد. با زیپ کردن همه ی آن عکس ها در یک پوشه می تواند کل عکس ها را در حجم کمتر و به صورت یک  واحد ارسال کند. البته به دلایل امنیتی و قابلیت ایجاد فایل های زیپ آلوده به ویروس معمولا پیشنهاد می شود که به صورت مستمر از این فرمت استفاده نشود و تا جایی که امکان دارد فایل ها به همان صورتی که هستند، ضمیمه ی ایمیل ها شوند.

انتشار عکس
کاربر ممکن است علاقمند باشد عکس های خود را در وبلاگ یا وب سایتی برای دیدن عموم یا دوستان خود قرار دهد. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. ساده ترین روش آن است که کاربر عکس‌ها را در وبلاگ شخصی خود منتشر کند. اگر تعداد این عکس ها کم باشد و وبلاگ شامل متن و عکس همزمان باشد معمولا سرویس های وبلاگ مانند بلاگر به کاربر اجازه می دهند که برای آپلود عکس خود از فضای آنها استفاده کند. برای آپلود عکس در وبلاگ، هر کدام از سرویس های وبلاگ امکان مخصوص خود را دارند. اما این کار به همان سادگی ضمیمه کردن عکس به ایمیل است. به این ترتیب که باید بر روی دکمه ی مربوط به عکس در صفحه ی مدیریت وبلاگ کلیک کرد و با دادن آدرس عکس مورد نظر از روی کامپیوتر،  آن را در وبلاگ منتشر کرد.

اما وبلاگ هایی وجود دارند که تنها به انتشار عکس اختصاص دارند و به همین دلیل فوتوبلاگ (Photoblog) نامیده می شوند. کاربر معمولا برای انتشار زیاد عکس در این وبلاگ ها به فضای بیشتری احتیاج دارد که باید آن را از سرویس های دیگر خریداری کند. روش دیگر آن است که فایل های عکس خود را در سایت هایی که به طور رایگان در آنها فایل آپلود می کنند بگذارد و در وبلاگ خود به آن عکس لینک دهد. این سایت ها هم معمولا برای حجم های پایین رایگان هستند.

علاوه بر وبلاگ ها و صفحات شخصی، وب سایت هایی نیز برای انتشار و به اشتراک گذاشتن عکس وجود دارند. معروف ترین وب سایت از این نوع فلیکر است که در ضمن محلی برای دیدن عکس های خوب نیز به شمار می رود. کاربر می تواند در این وب سایت درست مانند شبکه های اجتماعی مجازی دیگر ثبت نام کند و صفحه ای برای خود ایجاد کند. علاوه بر انتشار عکس امکان کامنت گذاشتن زیر عکس ها و همینطور امکان دوست شدن با دیگر کاربران فلیکر و بحث درباره ی عکس های منتشر شده نیز وجود دارد.

سرویس های دیگری هم برای ذخیره و انتشار و به اشتراک گذاشتن عکس ها وجود دارند مانند پیکاسا که متعلق به شرکت گوگل است و امکانات خوبی برای ویرایش نیز در اختیار کاربران قرار می دهد. کاربرانی که از سرویس ایمیل گوگل یعنی جیمیل استفاده می کنند برای کار با پیکاسا کافی است با همان شناسه ی کاربری و رمز ورود وارد شوند. یکی از مزایای پیکاسا آن است که می توان عکس ها را در آن آپلود کرد، اما در معرض دید عموم قرار نداد. در صورت لزوم می‌توان لینک آن را برای دوستان فرستاد تا عکس ها را ببینند یا دانلود کنند.

همه ی ملاحظات مربوط به ویرایش و تغییر حجم عکس هنگام انتشار نیز باید رعایت شود زیرا معمولا سرویس های انتشار عکس محدودیت حجم دارند و عدم رعایت آن کاربر را با مشکل مواجه خواهد کرد.

نکته ی مهم دیگر در انتشار عکس رعایت کپی رایت و همین طور حریم خصوصی و امنیت افراد است. انتشار عکسی که شخص دیگری آن را گرفته باید حتما با اجازه ی او باشد. همینطور انتشار عکسی که افراد دیگر را به تصویر کشیده است، باید با اجازه ی قبلی از آنها باشد. عدم رعایت این موارد می تواند برای کاربر مشکلات قانونی ایجاد کند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 اردیبهشت 1390    | توسط: Mehdi    | طبقه بندی: آموزش عکاسی، آشنایی با حرفه‌ی روزنامه‌نگاری(مقدماتی)، آموزش وبلاگ نویسی، آموزش گرافیک، آموزش اینترنت،     | نظرات()