شرایط مطالعه 

تا به حال درباره ی اهمیت و ارزش كتاب سخن گفتیم .اهداف ؛ راه های شروع را با هم مطرح كردیم و نیز قسمتی از دانسته هایمان را از صندوقچه حافظه بیرون آوردیم . باز هم باید یادمان باشد كه ما زیاد وقت نداریم . جهان ما ، جهان سرعت است و روز به روز نیز بر این سرعت افزوده می شود . برای این كه من و تو از این كاروان علم و زندگی ، عقب نمانیم باید با آخرین روش های مطالعه و دستیابی به دانش آشنا شویم و از آن برای استفاده صحیح و بیشتر از استعدادها و توانایی های خدادادمان بهره ببریم .

قبل از مطرح كردن مسایل اصلی ، یادت باشد كه كلید شرایط مطالعه ، برنامه است . با یك نظم و ترتیب خاص ، می توانی شرایطی را فراهم كنی كه عمر پرباری داشته باشی .
امروزه ، بسیاری از مردم ، مخصوصاً دانش آموزان ، به عادت بد « كند خوانی » مبتلا هستند . این نوع مطالعه كردن ، باعث اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ی عمر می شود . بنابراین از همین لحظه تصمیم بگیر با رفتار زیان بار خودت مبارزه كنی . صرفه جویی در وقت ، مهم ترین نكته است كه در طرح شرایط مطالعه بر آن تكیه داریم .
به هیچ وجه در حالت خستگی ، افسردگی ، خواب آلودگی و یا درد و ناراحتی ، مطالعه نكن . این گونه حالت ها باعث می شود تا مطالب خوانده شده ، نامفهوم باقی بماند . بهترین زمان مطالعه - در صورتی كه كمبود خواب نداشته باشی - قبل از خواب و یا استراحت روزانه است . به این ترتیب ، ذهن تو وقت كافی برای آرامش ، منظم ساختن و نگهداری و ثبت اطلاعات لازم را خواهد داشت .
پس بسیار مهم است كه هنگام نشاط وهوشیاری و با آرامش تمام مطالعه كنی . در این صورت است كه می توانی انتظار لذت بردن از كتاب را داشته باشی . 

وضعیت تو به هنگام مطالعه ، تاثیر مهمی در درك مطلب دارد . هر زمانی كه برایت امكان دارد ، پشت میز تحریر بنشین . هنگام مطالعه قوز نكن ، راست بنشین ، كتاب باید بر روی سطح هموار میز و زیرش صاف باشد .
اگر با بی حوصلگی مطالعه كنی و سست و وارفته به مطالعه بپردازی ، آفات مطالعه ، نظیر چرت و خواب ، حواس پرتی و ... به سراغت می آیند . برای تمركز حواس و درك مطلب ، قرص و محكم بنشین و با اشیای دور و برت بازی نكن .
فراموش نكن كه هیچ چیز ، جای تمرین عملی را نمی گیرد و هر چه قدر هم حرف های قشنگ بلد باشی ، تا در عمل ثابت نكنی ، بی فایده است . پر و بال قشنگ ، یك طرف قضیه است ؛ اما آن طرف قضیه ، پرواز كردن تو است .

آن قلم و كاغذی را كه قرار بود همیشه همراهت باشد ، می توانی از كاغذ كارتهای 12×9 سانتی متری درست كنی تا در جیب لباست با راحتی قابل حمل باشد . این كارتها را خودت می توانی بسازی و روی هر كدام شماره بگذاری . همیشه و همه جا همراهت باشد تا هیچ چیز را از قلم نیندازی . بر این مطلب تاكید دارم كه باید خلاصه بنویسی ؛ یعنی ، « حرف اصلی را ».

یادآوری نكته ای دیگر ،در این بحث اهمیت دارد : باید در همه جا و هر موقعیتی به مطالعه بپردازی . البته قبلاً اگر گفتم مكان مطالعه ، مناسب و آرام باشد ، منظورم موقعیت آرمانی و مطلوب بود ؛ ولی روشن است كه همه ، این امكانات را ندارند كه اتاق مشخصی و میز مطالعه ای داشته باشند. از این رو ، باید با روش جدید مطالعه ، كاری كرد كه مثل موقعیت های دیگر ، به مطالعه پرداخته شود .

به این ترتیب ، با استعدادها و نیروهای ذاتی و فكری خودت ، كمبود وسایل را جبران كن . خودت را عادت بده و تمرین كن كه در مكان های شلوغ و پر و سرو صدا ، مثل صف اتوبوس ، نانوایی ، سالن انتظار بیمارستانها ، اتاق شلوغ و... مطالعه كنی . تمرین خیلی مهم است . شرط موفقیت درهر كاری - علاوه بر داشتن راه و شیوه صحیح - تمرین است . 
البته هنگام حركت ماشین به هیچ وجه كتاب نخوان زیرا برای چشم هایت بسیار زیانبار است . 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 فروردین 1390    | توسط: Mehdi    | طبقه بندی: روشهای صحیح مطالعه،     | نظرات()