گزارش رادیویی یکی از برنامه‌های روتین در برنامه‌سازی برای رادیو و به ویژه برای خبررسانی است. گزارش رادیویی معمولا بسته‌ای (Package) شامل گزارش، مصاحبه و صداهای مرتبط است.

در رادیو معمولا گزارش رادیویی شامل دو نوع اصلی است: گزارش از محیط یا گزارش تهیه شده از منابع در دسترس در استودیو.

به همین ترتیب گزارش زنده (گزاشگر حاضر در صحنه) و یا گزارشی که تلفیقی از گزارش از صحنه و منابع افزوده شده باشد نیز زیرشاخه‌های این دو نوع اصلی هستند.

به عنوان مثال به این گزارش رادیویی گوش بدهید:

دانلود کنید...

در اینجا گزارشگر با این منابع، گزارش خود را تکمیل کرده است:

 1. موسیقی متن یکی از فیلم‌های مورد بحث
 2. متن (گفتار گزارشگر)
 3. مصاحبه‌ی اول
 4. مصاحبه‌ی دوم
 5. مصاحبه‌ی سوم
 6. مصاحبه‌ی چهارم
 7. مصاحبه‌ی پنجم
 8. بخشی از صدای یکی از فیلم‌های مورد بحث.

در واقع در اینجا گزارشگر به غیر از متنی که پس از تحقیق، انجام مصاحبه‌ها و «دابل چک» کردن منابع نوشته است و لابلای مصاحبه‌ها می‌خواند تا زوایای مختلفی از موضوع (در اینجا بحران توزیع نسخه‌های ویدئویی فیلم‌های ایرانی قبل از اکران) را به مخاطب عرضه کند، از داده‌های پنج مصاحبه‌شونده نیز استفاده می‌کند.

قبل از اینکه درباره‌ی اصول گزارشگری رادیویی توضیح بدهیم، بد نیست تا نگاهی دقیق‌تر به این گزارش رادیویی به عنوان یک نمونه از گزارش‌های رادیویی بیندازیم.

این گزارش برای بخش فارسی رادیو بی‌بی‌سی و همچنین سایت فارسی بی‌بی‌سی تهیه شده و گزارشگر کوشیده است تا به این موضوع از چند زاویه مختلف نگاه کند.

 • ورودی گزارش: از آنجا که معمولا مجریان خبر رادیو، موضوع گزارش و گزارشگر را معرفی می‌کنند، گزارشگر ورودی گزارش خود را با موسیقی یک فیلم در حال اکران آغاز کرده است که اصطلاحا به آن «اکچوالیتی» (Actuality)  می‌گویند، یعنی گزارشی که با یک بخش جذاب یا ورودی آغاز می‌شود. در این مورد گزارشگر موسیقی متن یک فیلم ایرانی نسبتا مشهور و در حال اکران را که دارای ضرباهنگ مناسبی برای ورود به متن و موضوع گزارش است، انتخاب کرده است. در مورد دیگری که مثلا مربوط به اعلام جنگ بین دو کشور باشد، گزارشگر می‌تواند بخشی از جمله‌ی رئیس‌جمهور یکی از کشورهای درگیر را در آغاز گزارش خود بیاورد که به شروع جنگ اشاره می‌کند. ورودی گزارش نقشی اساسی در جلب مخاطب برای شنیدن گزارش دارد و در واقع در حکم همان لید در خبرنویسی و متون مکتوب است.
 • مقدمه گزارشگر: در این مقدمه، گزارشگر موضوع گزارش و دلایل اهمیت و برخی از نقش‌آفرینان اصلی در آن را به شنونده معرفی می‌کند: توزیع ویدئوهای غیر مجاز از فیلم‌های در حال اکران یا در نوبت اکران ایرانی که بحران اقتصادی و اجتماعی سینمای ایران را تشدید کرده است. چنانچه مشخص است گزارشگر در اینجا از عناصر اصلی خبر یعنی «چه؟» (سینمای ایران)، «چگونه؟» (توزیع ویدئوهای غیرمجاز)، «کجا؟» (شبکه‌ی توزیع زیرزمینی) و... استفاده کرده است تا بیشترین اطلاعات را در کمترین زمان ممکن به مخاطب ارائه کند.
 • مصاحبه: گزارشگر بخش‌های کلیدی مصاحبه با یک تهیه‌کننده‌ی سینما را برای نشان دادن عمق بحران به عنوان گزارش خود می‌آورد و در این زمینه با یکی از مهمترین افراد درگیر در این ماجرا مصاحبه می‌کند. انتخاب مصاحبه‌شونده‌ها برای یک بسته‌ی گزارش رادیویی از اهمیت بسیاری برخوردار است، مثلا اگر شما در مقدمه‌ی گزارش خود دلایل و مستندات بسیاری از اهمیت موضوع ارائه کنید ولی برای مصاحبه به سراغ فردی نامربوط یا کم اهمیت بروید، مخاطب موضوع را جدی نخواهد گرفت و یک خطای ادیتوریال بروز خواهد کرد. چنانچه در این گزارش نمونه که حدود شش دقیقه و نیم به طول می‌انجامد از پنج مصاحبه‌شونده استفاده شده که هر یک به نوعی دارای اهمیت هستند و زاویه‌ی جدیدی را به مخاطب عرضه می‌کنند. به علاوه یک سلسله مراتب تقدم و تاخر برای مصاحبه‌ها در نظر گرفته شده که براساس اهمیت و روال قصه و روایت گزارشگر بوده است. فرض کنید که در اینجا به جای فرشته طائرپور که یکی از نقش آفرینان اصلی در این داستان است گزارشگر به سراغ کارمند روابط عمومی یک شرکت تهیه‌ی فیلم می‌رفت، گزارش از جذابیت و اهمیت کمتر و تاثیرگذاری محدودتری برخوردار می‌شد.
 • اطلاعات تکمیلی: گزارشگر پس از مصاحبه اول به ارائه‌ی اطلاعات تکمیلی و آخرین تحولات درباره‌ی موضوع گزارش به مخاطب اطلاعاتی می‌دهد.
 • مصاحبه‌ی دوم: در مصاحبه‌ی دوم گزارشگر از غلامرضا موسوی که او نیز یکی از نقش آفرینان اصلی در این ماجرا است، درباره‌ی روش‌های مقابله و تاثیرات توزیع این فیلم‌ها سوال می‌کند که می‌تواند زوایای دیگری از موضوع گزارش را روشن کند.
 • پس‌زمینه‌ها: پس از مصاحبه‌ی دوم، گزارشگر به پس‌زمینه‌ها و شرایط موجود می‌پردازد.
 • مصاحبه‌ی سوم: در اینجا گزارشگر به سراغ یک روزنامه‌نگار سینمایی می‌رود و نظر و اطلاعات او را در این باره می‌آورد.
 • ارائه‌ی اطلاعات بیشتر از پیامدها: گزارشگر موضوع را روشن‌تر و از حقایق (Fact) بیشتری استفاده می‌کند.
 • مصاحبه‌ی چهارم: نظر یک روزنامه‌نگار سینمایی دیگر درباره‌ی این موضوع به درک بهتر مخاطب از وضعیت کمک می‌کند.
 • اشاره به یکی از نقاط کلیدی در گزارش یعنی مخاطب: در اینجا گزارشگر برای به پایان بردن گزارش خود و پیوند با مصاحبه‌ی بعدی به سومین بخش از حلقه‌ی تولید، توزیع و مخاطب می‌پردازد.
 • مصاحبه‌ی پنجم: با یک مخاطب فیلم که زاویه‌ی دیگری از موضوع را روشن می‌کند.
 • موخره: گزارشگر داستان خود را به شیوه‌ای به پایان می‌برد که مخاطب را به تفکر فرو ببرد.
 • بخشی از دیالوگ‌های فیلم اخراجی‌ها که برای بسیاری از مخاطبان بالفعل سینمای ایران آشنا است، و کارکردی روایتی دارد، به عنوان نقطه‌ی پایانی گزارش استفاده می‌شود.

بسته‌ی گزارش مورد بررسی از چند جنبه دیگر نیز قابل بررسی است و به نظر می‌رسد عناصری چون جذابیت، تنوع، ضرباهنگ مناسب و استفاده از آواهای مختلف در آن رعایت شده است و به ویژه در کمترین زمان بیشترین اطلاعات ممکن را ارائه کرده و از ترکیب‌بندی مناسبی از نظر تدوین صدا برای گزارش خود بهره گرفته است.

حال ببینیم عناصر و اصول اصلی گزارشگری برای رادیو به طور خلاصه شامل چه مواردی می‌شوند:

 • منطق روایتی: در رادیو ما با تخیل و تصویرسازی ذهنی سروکار داریم. بنابراین قصه‌گویی گزارشگر باید تابع منطق روایی و جذابیت‌های لازم برای این کار باشد؛ مثلا در گزارش بالا براساس یک منطق تقسیم اطلاعات کلاسیک گزارشگر ابتدا از مقدمه، نقطه‌ی اوج و سپس موخره شروع کرد و ترکیب و توزان اطلاعات و حتی مصاحبه‌شوندهایش را نیز به همین ترتیب تقسیم کرد.
 • ضرباهنگ مناسب: گزارشگر باید ضرباهنگ و ریتم مناسبی برای گزارش خود انتخاب کند و در این زمینه علاوه بر موضوع، محدودیت‌ها و مخاطب را در نظر بگیرد؛ به عنوان مثال اگر سردبیر در مورد گزارش بالا به تهیه‌کننده‌ی این گزارش فقط سه دقیقه وقت می‌داد، ضرباهنگ گزارش او متفاوت بود، به علاوه ضرباهنگ کند با وجود اکچوالیتی‌های کم در رادیو ممکن است مخاطب را فراری بدهد یا انتخاب نامناسب ضرباهنگ نقض غرض باشد، مثلا اگر شما گزارشی از موفقیت اجرای یک ارکستر سمفونیک تهیه کنید و ضرباهنگ آن را چنان بالا ببرید که با موضوع تناسبی نداشته باشد، معمولا در کار خبری جدی با واکنش نامساعد مخاطب هدف روبرو می‌شوید. در عوض اگر درباره‌ی پیروزی یک تیم فوتبال خانگی که دارای پیچیدگی‌های خاصی هم نیست، یک گزارش کش‌دار، طولانی و خسته‌کننده با جزئیات و حواشی زائد بسازید، حوصله‌ی شنونده‌ای را که به ضرباهنگ تند در مورد رخدادهای ورزشی عادت کرده است، سر می‌رود.
 • مصاحبه‌ها: تقسیم مناسب مصاحبه‌ها یا اگر یک مصاحبه دارید در میان متن و گزارش بخشی از شیوه‌ی درست ارائه‌ی اطلاعات به مخاطب است، اگر شما فقط یک مصاحبه دارید و می‌توانید آن را به سه بخش تقسیم کنید، شاید نتیجه بهتر از آن باشد که مثلا در دقیقه‌ی اول همه‌ی مصاحبه را پخش کنید و بعد در دو دقیقه‌ی بعدی فقط متن گزارش را برای ارائه داشته باشید.
 • انتخاب اکچوالیتی‌ها: انتخاب اکچوالیتی‌ها اعم از صدای مصاحبه‌شونده، صدای محیط، صداهای ترکیبی و افزوده شده، موسیقی، دیالوگ‌ها، افکت‌ها و... باید با دقت صورت بگیرد تا به روند پیشرفت قصه کمک کند و بخش مهمی از آن باشد.
 • اجرا: بخش مهمی از بار گزارش برعهده‌ی گزارشگر است؛ در واقع اوست که باید مخاطب را ترغیب به گوش دادن به بقیه‌ی گزارش بکند. او حتی اگر یک متن و قصه‌ی عالی نوشته باشد ولی اجرایی نامناسب داشته باشد، سبب تعجب و یا عدم رضایت مخاطب خواهد شد. فرض کنید در جایی که بار عاطفی منفی دارد صدایش شاد و شوخ باشد، پیامی اشتباه به مخاطب منتقل می‌کند، مکث‌ها، شیوه‌ی ادای کلمات و به ویژه لحن مجری نقش موثری در جذابیت گزارش دارد. گزارشگری با لحن یکنواخت اغلب حوصله‌ی مخاطب را سر می‌برد، گزارشگری برای رادیو دقیقا مانند قصه‌گویی برای یک کودک بازیگوش است که گزارشگر باید دارای مهارت لازم برای جذب او باشد.

به علاوه، مواردی دیگر چون جذابیت، نوآوری، عینی‌گرایی، چندجانبه‌نگری، توازن و تعادل که اصل کلی برنامه‌سازی برای رادیو است، باید در کار گزارش رادیویی نیز لحاظ شوند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 اسفند 1389    | توسط: Mehdi    | طبقه بندی: آشنایی با حرفه‌ی روزنامه‌نگاری(متوسطه)،     | نظرات()